U:fon mobilní operátor

U:fon

U:fon je nejmladší český mobilní operátor, jenž spustil svoji síť 14. května 2007. Zajistit by chtěl pokrytí pro zhruba 5,5 milionu potenciálních uživatelů; V současné době pokrývá 84 % populace v České republice. Jeho provozovatelem do roku 2010 byla společnost MobilKom a.s., která je vlastněna investiční společností Penta Investments. Odpoledne 7. února 2010 bylo v tiskové zprávě oznámeno, že operátor byl odkoupen společností Dial Telecom. Prodej měl být ztrátový. Jedná o historicky první spuštěnou mobilní síť čistě 3G v České republice. Služby operátora U:fon k roku 2009 využívalo 135 000 zákazníků.

Mobilní síť

Mobilní operátor U:fon se zaměřuje jak na rychlé mobilní připojení k internetu pomocí přístupové technologie CDMA 2000 EV-DO Rev. A, tak na hlasové služby pevné (náhrada pevné linky) a služby mobilní na frekvencích 410 až 430 MHz. Jedná se o nový typ mobilní sítě, protože přístup CDMA byl pro tyto kmitočty standardizován společností Qualcomm v roce 2006 (CDMA2000 byla původně projektována pro pásma okolo 2 GHz). V tomto standardu se počítá s teoretickými maximálními přenosovými rychlostmi až 3,1 Mbit/s, při použití Rev. B až s rychlostmi okolo 4,9 Mbit/s. Síť podporuje možnosti využití QoS, což je řízení datových toků v přenosových sítích.

Telefonní předvolby

  • U:fon mobil: 790
  • U:fon internetové volání: 910

Konkurenční služby

Mobilní operátor U:fon na českém mobilním trhu konkuruje mobilnímu připojení CDMA2000 a HSDPA operátora O2, a UMTS od T-Mobile. Kromě toho nabízí běžné mobilní volání. Mobilní operátor U:fon, začal v České republice spolupracovat s jedním největších operátorů, tj. se společností Vodafone. Jejich spolupráce je formou propůjčení sítě pro vysokorychlostní mobilní internet. Díky této spolupráci, tak Vodafone nabízí modem, který je možný použít pro obě sítě. Propůjčení sítě není pro U:fona však novinkou. Vlastní síť nabízí již delší dobu k propůjčení a své služby tak nabízí i poskytovatel internetu WIA.

Značkové prodejny

U:fon v roce 2007 spustil také projekt vlastních značkových prodejen v různých obchodních domech po celé ČR. V roce 2009 vedení však rozhodlo, že se vydají cestou nízkonákladového operátora a veškeré prodejny byly uzavřeny a nahradily je levnější partnerské prodejny, kde si zákazník může také službu zakoupit. V současné době je tak osobní kontakt se společností možný pouze v Praze.